Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Turystyka i hobby

Co to jest poliester

Tkaniny poliestrowe są bardzo popularne i można je znaleźć niemal wszędzie. Ta tkanina obiciowa jest niezwykle wszechstronna, nic więc dziwnego, że jest tak często używana. Wokół materiału poliestrowego narosło wiele mitów, dlatego niektórzy ludzie nie widzą tego materiału dobrze. Całkiem źle! Dziś prezentujemy tę ciekawą i niesamowicie uniwersalną substancję.

Co to jest poliester

Na początek wyjaśnimy, czym właściwie jest poliester. Tkanina poliestrowa to grupa polimerów, która zawiera wiązania estrowe. Aby nie nudzić się technicznymi niuansami wystarczy powiedzieć, że poliester materiał syntetyczny. Oznacza to, że jest to substancja, która nie występuje naturalnie. Został stworzony przez chemików w laboratoriach. Tkanina poliestrowa to stosunkowo nowy materiał. Jego początki sięgają lat 30. XX wieku. Po wielu próbach dwóch brytyjskich chemików opatentowało tkaninę poliestrową w 1941 roku, co wzbudziło jeszcze większe zainteresowanie tym sztucznym materiałem.

Produkcja poliestru

Do produkcji poliestru potrzebna jest zbilansowana mieszanka estrów, alkoholi i kwasów. W zależności od proporcji substancji produkowane są różne rodzaje poliestru. Po syntezie składników tkanina poliestrowa przybiera postać drobnych płatków. Następnie substancja topi się i twardnieje i tak powstają włókna poliestrowe. W kolejnym kroku włóknom nadaje się pożądany kształt poprzez odpowiednią obróbkę, np. rozciąganie. I tak powstają lśniące imitacje jedwabiu lub włochate włókna wełnopodobne.

Czy tkanina poliestrowa jest przyjazna dla środowiska?

Jeśli do produkcji poliestru potrzebne są sztuczne elementy, pojawia się pytanie, czy jest to proces przyjazny dla środowiska. Chociaż opary uwalniane podczas produkcji stanowią pewne zagrożenie, należy wziąć pod uwagę, że żadne zwierzęta nie są zabijane w celu konserwacji materiału. A dzięki temu możesz mieć na przykład meble wykonane ze skóry ekologicznej z domieszką naturalnej tkaniny poliestrowej, która jednocześnie nie zaszkodzi naszym mniejszym braciom. Musimy również podkreślić, że tkanina poliestrowa może być wykonana z recyklingu. Stare i niechciane ubrania lub butelki doskonale nadają się do produkcji tkanin poliestrowych. Daje drugie życie zasobowi i pozwala dbać o planetę.

Poliester i jego właściwości

Poliester to stosunkowo młody materiał, który podbił już rynek tekstylny. Nie byłoby tak bez jego cennych właściwości. Przede wszystkim materiał ten jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu poliester nie boi się rozciągania i zarysowań. Jest to wielka zaleta tkanin poliestrowych stosowanych w meblach tapicerowanych. Tkanina poliestrowa jest również bardzo łatwa do czyszczenia. Nie wymaga specjalnej i skomplikowanej konserwacji. Należy podkreślić, że jest to tkanina odporna na zabrudzenia. Zabrudzenie tkaniny poliestrowej wymaga dużego wysiłku.

Zalety tkaniny poliestrowej

Jak wspomniano powyżej, poliester to bardzo uniwersalny i popularny materiał. Sama produkcja poliestru jest znacznie wydajniejsza niż obróbka tkanin naturalnych. Żadne zwierzę nie jest zabijane przy produkcji materiałów poliestrowych. Jest więc dobrą alternatywą dla osób, które nie krzywdzą zwierząt, ale chcą ciekawych tkanin o określonym wyglądzie i określonych właściwościach. Różnica czy to tkanina czy dzianina.

Poliester jest również trwalszy niż tkaniny naturalne. Nadaje się do domów, w których mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Materiał ten jest odporny na zarysowania, a także ma dużą przewagę nad naturalną skórą, która jest bardzo trudna w pielęgnacji. A propos pielęgnacji i czyszczenia – poliester bardzo łatwo utrzymać w czystości. Nie jest wymagana żadna specjalna konserwacja ani długie godziny szorowania. Wszystko czego potrzebujesz to wilgotna ściereczka i trochę miękkiego mydła, aby usunąć brud.

Dzięki tkaninom poliestrowym na odzież możesz z powodzeniem prać tkaninę w pralce bez obaw, że podczas prania będzie strzępić się lub stracić kolor. Ponadto poliester jest bardzo elastyczny i odporny na plamy. Wykazuje niewielką skłonność do wchłaniania wody, a także bardzo szybko schnie. Tkaniny poliestrowe są dość tanie. Warto również zauważyć, że włókno poliestrowe nie jest smacznym kawałkiem na mole czy pleśnie.

Wady poliestru

Czy to oznacza, że ​​tkanina poliestrowa jest idealna i nie ma żadnych wad? Oczywiście nie – każdy materiał ma swoje wady i zalety iw tym przypadku nie jest inaczej. Tkaniny poliestrowe nie są zbyt przewiewne, dlatego odzież poliestrowa nie jest zalecana w czasie upałów. Fotel pokryty tkaniną poliestrową może powodować nieprzyjemne uczucie przyklejania się do mebla ze względu na ograniczone oddychanie materiału i niską higroskopijność. W wysokich temperaturach wskazane jest przykrycie takiego mebla narzutą, aby móc wygodnie odpocząć.

Zastosowanie tkanin poliestrowych
Czy tkanina poliestrowa jest rozciągliwa?
Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących poliestrów jest ich zdolność do rozciągania. Ludzie obawiają się, że odzież poliestrowa bardzo się rozciąga po praniu. Istnieje również obawa, że ​​tkanina poliestrowa na meble szybko straci swoje właściwości i będzie źle się czuła. Nie możemy się z tym w ogóle zgodzić, ponieważ materiał poliestrowy nie rozciąga się ani nie kurczy.

Czy materiał poliestrowy jest oddychający?
Wspomnieliśmy już, że tkaniny poliestrowe mają ograniczoną przepuszczalność powietrza i są słabo oddychające. W rezultacie nie zawsze sprawdzają się w czasie upałów. Nie nadają się również jako tkaniny dziecięce. Jednak ta zmniejszona oddychalność jest świetna na przykład w odzieży sportowej.

Zastosowanie tkaniny poliestrowej
Tkanina poliestrowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Może działać jako samodzielny materiał lub jako uzupełnienie innych materiałów. Powszechną kombinacją jest np. poliester z bawełną. Tkaniny poliestrowe wykorzystywane są do produkcji odzieży, zwłaszcza sportowej. Ze względu na to, że poliester jest lekki i nie wchłania wilgoci, dobrze sprawdza się podczas wysiłku fizycznego.

Często tkaniny poliestrowe można znaleźć również w tapicerce. Na przykład na meble tapicerowane nadaje się tkanina poliestrowa Preston. Jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia i zabrudzenia, a jednocześnie bardzo miękka i elastyczna. Poliester jest również ważnym dodatkiem do ekoskóry, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały. Ze względu na trwałość i łatwość pielęgnacji, materiał poliestrowy często znajduje się w restauracjach, barach i pubach.

A może ten poliester?
Po tych wszystkich informacjach o tkaninie poliestrowej przyszedł czas na podsumowanie. Poliester to z pewnością ciekawy materiał o szerokim zastosowaniu i wielu pozytywnych właściwościach. Ma też swoje wady, więc każdy musi sam zdecydować, czy chce mieć tkaninę poliestrową w swojej szafie, czy w salonie. Nie bez znaczenia jest też pochodzenie tkaniny – poliester jest nierówny do poliestru. Sięgnij więc po tkaniny ze sprawdzonego sklepu. Wtedy mamy gwarancję, że materiał spełni nasze wymagania. Tkaniny poliestrowe są niezbędne do niektórych zadań.