Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Wnętrze i budowa

Zdezynfekuj system klimatyzacji: Dzięki temu urządzenie jest jak najbardziej wolne od zarazków

Klimatyzacja rozprowadza chłodne powietrze do pomieszczenia. Aby tak pozostało i nie krążyło zbyt wiele zarazków, należy je regularnie czyścić i dezynfekować.
Jest w meblach, w ścianach i wisi w powietrzu: latem trudno jest usunąć ciepło z pomieszczeń w domu. Z drugiej strony dzięki klimatyzacji możesz szybko się ochłodzić, a przebywanie we własnych czterech ścianach znów jest przyjemne. Jednak z czasem urządzenia mogą się zabrudzić, co zmniejsza ich wydajność chłodzenia, a nawet jest potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. W końcu system powinien dostarczać chłodne powietrze i nie rozprzestrzeniać zarazków. Aby temu zapobiec, możesz zdezynfekować i wyczyścić klimatyzator. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić i na co uważać.

Filtr powietrza: czyszczenie, dezynfekcja i wymiana
Skraplacz: czyszczenie i dezynfekcja
Więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji i konserwacji klimatyzacji
Dezynfekcja klimatyzacji: redukcja zarazków, zachowanie wydajności chłodzenia
Filtr powietrza: czyszczenie, dezynfekcja i wymiana
Filtr powietrza jest ważną częścią układu klimatyzacji. Gwarantuje, że Twoje urządzenie nie tylko wznieci kurz i zarazki, ale czyste powietrze. Regularne czyszczenie jest ważne, aby tak pozostało. Jeśli klimatyzacja Ursynów pracuje nieprzerwanie, na przykład latem, lepiej jest czyścić filtr powietrza raz w tygodniu. To całkiem proste:

Odłącz urządzenie od zasilania.

Podnieś odkurzacz, włącz go i przyłóż rurkę ssącą do kratki klimatyzatora. W ten sposób gruboziarnisty brud jest już dobrze usuwany.
Aby zabić bakterie i zarazki, należy wyjąć filtr powietrza. Znajduje się on zwykle bezpośrednio za kratką i można go łatwo usunąć. W razie wątpliwości zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego urządzenia.

Napełnij zlew ciepłą wodą z mydłem, załóż rękawiczki do czyszczenia i palcami wyczyść i zdezynfekuj znajdujący się tam filtr.
Osusz filtr ręcznikiem. Pozostaw do wyschnięcia na powietrzu, aż nie będzie widać wilgoci. W razie problemu znajdziesz fachowca na stronie duer.pl.
Umieść oczyszczony filtr w klimatyzatorze i ponownie włącz zasilanie.

Filtr powietrza należy wymieniać po każdym sezonie grzewczym. Produkty zamienne można znaleźć w sklepach ze sprzętem lub bezpośrednio u producenta.

Skraplacz: czyszczenie i dezynfekcja

Oprócz filtra powietrza należy również regularnie czyścić i dezynfekować skraplacz systemu klimatyzacji oraz wąż odpływowy skondensowanej wody. Oczywiście zależy to w dużej mierze od użytkowania, ale coroczne czyszczenie jest dobrą wskazówką. Skraplacz to wymiennik ciepła, w którym podgrzany czynnik chłodniczy oddaje ciepło do zassanego powietrza otoczenia i skrapla się. Obecne tam ciepło i wilgoć mogą przyczynić się do rozwoju i rozprzestrzeniania się zarazków .

Sklepy specjalistyczne posiadają specjalne spraye , których można użyć do zwalczania bakterii, mikroorganizmów i zarodników pleśni. Dezynfekuje to skraplacz i cały system wentylacyjny. Z instrukcji obsługi dowiesz się, gdzie znajduje się skraplacz i wąż odpływowy w urządzeniu oraz jak wyczyścić te elementy.

Wiele mobilnych klimatyzatorów ma również zainstalowany zbiornik. Powinieneś go opróżniać codziennie, jeśli jest w ciągłym użyciu. Większość systemów wskazuje, kiedy zbiornik jest pełny, a następnie automatycznie wyłącza urządzenie.

Dwa rodzaje klimatyzatorów

W Niemczech stosowane są dwa główne typy systemów klimatyzacyjnych: urządzenia mobilne i systemy klimatyzacji typu split:

Te pierwsze są kompaktowe i niedrogie, nie wymagają skomplikowanej instalacji: Wystarczy umieścić te urządzenia w pomieszczeniu, które ma być chłodzone i podłączyć je do zasilania. Jeśli jednak wyprowadzisz ciepłe powietrze wywiewane na zewnątrz przez wąż przez szczelinę w oknie lub drzwiach, ciepłe powietrze zawsze dostaje się do środka przez ten otwór ze względu na podciśnienie. Ponadto zużycie energii i hałas w tle są stosunkowo wysokie w stosunku do efektu chłodzenia.
Klimatyzatory typu Split są zainstalowane na stałe, system jest podzielony na strefę wewnętrzną i zewnętrzną. Oba obszary są ze sobą połączone rurociągiem. Efekt chłodzenia jest lepszy, ale jednostki dzielone są również droższe i bardziej ozdobne do zintegrowania z domem, ponieważ na zewnątrz trzeba przebić.
Więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji i konserwacji klimatyzacji
Aby zapewnić jak najdłuższe płynne działanie systemu klimatyzacji i chłodzenie, należy przestrzegać następujących wskazówek dotyczących pielęgnacji i konserwacji:

W przypadku urządzenia z elementem zewnętrznym regularnie (przynajmniej raz w roku) oczyszczaj kratkę filtra powietrza z trawy, pyłków i innych ciał obcych, które są zasysane z powietrzem. Ale nigdy nie wycieraj brudu wewnątrz systemu. Zwykle można również użyć śrubokręta, aby odłączyć kratkę od elementu zewnętrznego.
Jeśli wydajność chłodzenia jest zmniejszona pomimo regularnej konserwacji, może to być również spowodowane zużyciem chłodziwa. Niewielkie jego części są uwalniane do powietrza zewnętrznego podczas procesu chłodzenia. W każdym razie należy pozostawić wypełnienie specjaliście, ponieważ kontakt ze skórą może spowodować poważne odmrożenia.
Zanim przechowasz klimatyzator w chłodne miesiące, pozostaw urządzenie włączone na około pół dnia, aby mogło całkowicie wyschnąć w środku. Następnie wyłącz główny wyłącznik.

Dezynfekcja klimatyzacji: redukcja zarazków, zachowanie wydajności chłodzenia
Regularne czyszczenie i dezynfekcja systemu klimatyzacji jest ważne z dwóch powodów: z jednej strony efekt chłodzenia zmniejszy się, az drugiej strony wzrośnie ryzyko wdmuchiwania zarazków do powietrza. Jeśli klimatyzacja już wydziela zapach stęchlizny, jest to wyraźny znak, że konieczne jest czyszczenie.