Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Zdrowie

Pierwsza wizyta ginekologiczna Twojej córki

Gdy dziewczęta stają się nastolatkami, ważne jest, aby otrzymały odpowiednią opiekę zdrowotną. Lekarze zalecają coroczne kontrole, które koncentrują się na żeńskim układzie rozrodczym , zaczynając od 13 do 15 roku życia. Często nazywane wizytami zdrowych kobiet , mogą wykryć drobne problemy, zanim staną się duże.

Dlaczego pierwsza wizyta u ginekologa jest ważna?

Myśl o wizycie u ginekologa lub badaniu ginekologicznym może sprawić, że dziewczyna poczuje się zdenerwowana, zawstydzona lub przestraszona, tak działa ginekolog dziewczęcy warszawa. Aby Twoja córka poczuła się bardziej komfortowo:

Wyjaśnij, dlaczego wizyta jest potrzebna.
Pomóż swojej córce wiedzieć, czego się spodziewać.
Porozmawiaj o wszelkich pytaniach lub obawach, jakie może mieć.
Twoja córka może kojarzyć wizyty u lekarza z problemami zdrowotnymi. Może nie rozumieć, dlaczego miałaby iść do lekarza, kiedy czuje się dobrze.

Wyjaśnij, że wizyta u zdrowej kobiety zapewnia:

Informacja. Otrzyma dokładne informacje i poufne odpowiedzi na pytania dotyczące seksu, seksualności, zmieniającego się ciała i miesiączki .
Zapobieganie. Potrafi dowiedzieć się o zapobieganiu ciąży, STD ( choroby przenoszone drogą płciową) i zdrowym stylu życia.
Leczenie. Lekarz może zdiagnozować i leczyć wszelkie problemy, takie jak brak miesiączki, ból miednicy lub brzucha.
Dla niektórych nastolatków pierwsza wizyta może być po prostu rozmową z lekarzem. W przypadku innych lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne, które może obejmować spojrzenie na genitalia. (Narządy płciowe to narządy płciowe lub rozrodcze znajdujące się na zewnątrz ciała).

Ponadto zapewnij córkę, że samo badanie fizykalne wcale nie trwa długo. Większość dziewcząt nie przejdzie wewnętrznego badania ginekologicznego. Są one zalecane od 21 roku życia dla zdrowych kobiet. Ale dziewczyna, która ma problemy, takie jak obfite krwawienie, bolesne miesiączki lub nietypowe upławy, może wcześniej potrzebować badania miednicy.

Jak wybrać dostawcę opieki zdrowotnej dla kobiet?

Lekarz lub pielęgniarka praktykująca to, co widzi twoja córka, powinien być kimś, kto poświęci czas, aby poczuła się tak komfortowo, jak to możliwe. Prawdopodobnie do tej pory dokonywałeś wyborów zdrowotnych swojej córki, ale mądrze jest ją w to zaangażować.

Zapytaj córkę, jakiego rodzaju świadczeniodawcę wolałaby:

Mężczyzna czy kobieta? Młodszy czy starszy?
Czy chciałaby zostać z pediatrą lub lekarzem rodzinnym, z którym wcześniej się spotkała (jeśli zapewniają opiekę zdrowotną kobiet), czy też spotkać się z kimś nowym?
Czy chciałaby widzieć tę samą osobę co ty, czy woli zwierzyć się komuś, kto nie ma z tobą związku?
Następnie poproś, aby znaleźć lekarza, który najlepiej odpowiada potrzebom Twojej rodziny. Twój pediatra lub lekarz rodzinny może kogoś polecić. Jeśli podoba Ci się konkretny szpital lub gabinet medyczny, zobacz, jak ktoś jest z nim powiązany.

Zadawanie tych pytań może pomóc w wyborze dostawcy opieki zdrowotnej:

Jaka jest Twoja polityka poufności? (Może to mieć wpływ na to, jak otwarta jest Twoja córka podczas wizyty. Większość gabinetów nie podzieli się szczegółami wizyty z rodzicem, chyba że pacjent powie, że wszystko jest w porządku lub jeśli lekarz uzna, że ​​dziecko robi coś szkodliwego. Również inne państwa mają różne zasady dotyczące poufności).

Czy posiadasz certyfikat zarządu?

Jakie jest twoje podejście do omawiania aktywności seksualnej?
Czy masz doświadczenie z pierwszymi pacjentami i nastolatkami?
Czy spotkasz się z moją córką przy każdej wizycie, czy też będzie ona spotykać się z różnymi dostawcami?
Kto jeszcze będzie w sali egzaminacyjnej?
Podziel się odpowiedziami na te pytania ze swoją córką. I nie wahaj się porozmawiać z kilkoma pracownikami służby zdrowia przed podjęciem decyzji.

Kiedy pójdziesz, zapytaj córkę, czy chciałaby, żebyś był z nią w sali egzaminacyjnej. Cokolwiek zdecyduje, daj jej trochę czasu sam na sam z lekarzem. Chcesz, aby twoja córka była szczera i nie ukrywała informacji, których może tam z tobą nie podzielić. Również sam czas pozwala jej poznać lekarza. To może pomóc jej czuć się swobodnie rozmawiając o wszelkich obawach w przyszłości.

O co zapyta lekarz?
Lekarz porozmawia z twoją córką o jej historii medycznej . Oznacza to, że odpowie na pytania takie jak:

Kiedy była twoja ostatnia miesiączka?
Czy jesteś lub kiedykolwiek byłaś aktywna seksualnie (czyli seks waginalny, oralny lub analny)? Jeśli tak, czy stosujesz antykoncepcję i ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Czy masz problemy z okresem, takie jak ból lub obfite krwawienie?

Leczenie nadżerki w Warszawie
Czy masz jakieś nietypowe upławy, owrzodzenia, swędzenie lub dyskomfort w okolicy pochwy?
Czy myślisz, że możesz być w ciąży?
Jej odpowiedzi mogą pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji, które testy przeprowadzić i jakie kwestie należy omówić. Powiedz jej, że ważne jest, aby odpowiadać zgodnie z prawdą, nawet jeśli może czuć się nieswojo. Przypomnij jej, że lekarz lub pielęgniarka wielokrotnie omawiali te kwestie i nie podzielą się z nikim informacjami.

Co się dzieje podczas egzaminu fizykalnego?
Przed egzaminem daj córce wyobrażenie o tym, co się wydarzy. Powinna wiedzieć, czego się spodziewać i dlaczego lekarz to robi. Jeśli oboje jesteście zadowoleni z tego pomysłu, rozważcie umożliwienie córce zobaczenia tych kroków z pierwszej ręki, przystępując do jednego ze swoich egzaminów.

Podstawowe kontrole. Najpierw pielęgniarka lub asystentka zmierzy takie rzeczy, jak waga, tętno i ciśnienie krwi Twojej córki. Lekarz może zbadać jej szyję, serce, płuca i brzuch. Da to lekarzowi poczucie ogólnego stanu zdrowia i podstawę do wykorzystania do porównań w przyszłych egzaminach.

Badanie piersi. Rak piersi występuje bardzo rzadko u nastolatków. Ale badanie piersi jest nadal ważną częścią wizyty. Lekarz robi to, aby upewnić się, że twoja córka dobrze się rozwija i wykryć guzki, torbiele lub problemy z piersiami.

Egzamin zewnętrzny. Jeśli jeszcze tego nie zrobiła, twoja córka rozbierze się i założy suknię. Jej miednica i uda zostaną przykryte prześcieradłem. Może zostać poproszona o położenie się na stole z ugiętymi i rozłożonymi kolanami. Lekarz może kazać jej umieścić stopy w strzemionach. W tej pozycji lekarz sprawdzi srom (zewnętrzne narządy płciowe). Ma to na celu upewnienie się, że nie ma ran, obrzęków ani innych problemów z zewnętrznymi genitaliami.

Badanie wewnętrzne (badanie miednicy). Jeśli konieczne jest badanie miednicy, lekarz umieści jedną rękę na zewnątrz brzucha córki i jeden lub dwa palce wewnątrz pochwy. W ten sposób lekarz może wyczuć wielkość i położenie jajników i macicy. Narzędzie, które otwiera ściany pochwy (wziernik), pozwala lekarzowi zobaczyć ściany i szyjkę macicy oraz wykonać badania przesiewowe, takie jak wymaz Pap i testy na niektóre choroby przenoszone drogą płciową.

Poinformuj swoją córkę, że może odczuwać pewną presję, ale to nie powinno boleć. Aby zmniejszyć dyskomfort, może brać powolne, głębokie oddechy i rozluźniać mięśnie brzucha i pochwy.

Rozmaz Pap. Podczas badania wewnętrznego lekarz lub pielęgniarka może wykonać wymaz cytologiczny. Ginekolodzy zalecają wykonanie wymazu cytologicznego od 21 roku życia, a następnie co 3 lata dla kobiet w wieku 20 lat. W tym teście lekarz delikatnie zeskrobuje komórki z szyjki macicy za pomocą małej szczoteczki lub szpatułki. Próbka jest sprawdzana w laboratorium pod kątem zmian komórkowych i raka szyjki macicy.

Dostawca może zapytać, czy twoja córka dostała szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w gabinecie pediatry. Jeśli tego nie zrobi, mogą to zaoferować. Ta szczepionka chroni przed głównymi typami HPV, które powodują brodawki narządów płciowych i niektóre rodzaje raka, zwłaszcza raka szyjki macicy. Nawet jeśli twoja córka otrzyma szczepionkę przeciwko HPV, powinna nadal wykonywać regularne badania cytologiczne, począwszy od 21 roku życia, aby zbadać inne formy raka szyjki macicy.

Co to jest testowanie STD?
Testy na choroby przenoszone drogą płciową nie są regularną częścią wizyty u zdrowej kobiety. Ale dziewczyny, które były aktywne seksualnie, powinny poprosić o testy na STD. Czasami lekarze robią to za pomocą badań krwi lub moczu (siusiu). Innym razem podczas badania miednicy lekarz pobiera próbkę wacikiem (jak w rozmazie Pap).

Laboratorium sprawdza próbki pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka i chlamydia . Rozmawiając z córką o testach STD, wyjaśnij, że stosunek pochwowy nie jest jedynym sposobem na zakażenie. Zarazki mogą również przechodzić przez seks oralny i seks analny.

Zapytaj personel biura, w jaki sposób twoja córka może uzyskać poufne wyniki badań. Na przykład, zamiast zadzwonić do pacjenta lub wysłać list z wynikami, niektóre gabinety proszą pacjenta o telefon.

Po pierwszej wizycie córki zachęć ją, by o tym porozmawiała (na tyle, na ile będzie czuła się komfortowo). Jeśli powie, że lekarz lub pielęgniarka sprawiły, że poczuła się nieswojo, znajdź nową. Twoja córka powinna nadal co roku odwiedzać kobiety zdrowe, aby była poinformowana i zdrowa.