Moje Blog

Kolejna witryna WordPress

Zdrowie

Znajdź odpowiednią poradę żywieniową

Zmiana diety to niezwykle rozsądna inwestycja we własne zdrowie. Ponieważ zdrowa dieta ma wiele zalet. Czujesz się bardziej komfortowo, bardziej psychicznie, sprawniej, chudniesz (lub przybierasz na wadze – w zależności od potrzeb), a w przypadku chorób można na nie pozytywnie wpłynąć za pomocą indywidualnie dopasowanej diety.

Porady żywieniowe są oczywiście zalecane nie tylko w przypadku istniejących chorób, ponieważ w szczególności w dziedzinie zdrowia obowiązuje zasada: jeśli jesteś mądry, podejmujesz środki ostrożności. A ponieważ zdrowa dieta ma bardzo dobre działanie profilaktyczne, kompleksowe porady żywieniowe są jednym z najlepszych środków zapobiegawczych, jakie można podjąć.

Kto potrzebuje porady żywieniowej, a kto nie?

Być może myślisz teraz, że sam mogę zdrowo się odżywiać, a na pewno nie potrzebuję porad żywieniowych. Wiele osób czuje się jak ty. Z pomocą informacji w Internecie lub w książkach wielu osobom udaje się bez problemu zmienić dietę i osiągnąć wszystkie związane z tym cele.

Ale tak samo wielu ludzi czuje się tym przytłoczonych. Nie masz czasu, aby tak dogłębnie zapoznać się z tematem, aby móc zdecydować, jak się wyżywić zgodnie z twoją osobistą sytuacją. Niepewność jest szczególnie wysoka w przypadku chorób. Ponieważ w każdym przypadku chcesz uniknąć błędów, które w pewnych okolicznościach mogą pogorszyć chorobę.

A jeśli chcesz schudnąć, chcesz to zrobić w ukierunkowany sposób i szybko osiągnąć sukces, ale jednocześnie w sposób zrównoważony i bez efektu jojo. Ponieważ po kolejnej diecie niektórzy ludzie mają dość własnych eksperymentów.

Zadaj dietetykowi swoje pytania dotyczące zdrowia i odżywiania!
Co więcej, ci, którzy do tej pory jedli „normalnie”, często czują się całkowicie zagubieni w obszarze zdrowego, witalnego odżywiania. Wiele potraw wciąż wydaje się dziwnych, a wielu znanych rzeczy nagle nie wolno już jeść. Więc co powinieneś jeść? Co nie? Co sprawia, że ​​czujesz się pełny? Jak zdobyć wszystkie niezbędne substancje? Jak z wystarczającą ilością białka? A jak zdobyć wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega-3?

Jaki olej i jaki tłuszcz jest dobry? A może lepiej w ogóle nie jeść? Jakie węglowodany możesz jeszcze jeść? A może są w zasadzie niezdrowe? Czy możesz pić kawę? Kieliszek wina od czasu do czasu? Czy raczej nie? Czy powinieneś brać suplementy diety? Tylko które? Czy musisz zjeść dużo śniadania i pominąć kolację? Albo lepiej na odwrót? Czy przekąski są w porządku? A jeśli tak, jakie zdrowe rzeczy możesz jeść między posiłkami?

Gdy zaczniesz radzić sobie ze zmianą diety , pojawiają się pytania. Oczywiście możesz spróbować znaleźć odpowiedzi w Internecie lub w książkach. Jednak na wiele pytań nie można znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania.

Porady żywieniowe są zawsze bardzo indywidualne
Każda osoba znajduje się w innej sytuacji życiowej, dlatego porady żywieniowe muszą być zawsze bardzo indywidualne – w zależności od wieku osoby, dotychczasowej diety, stanu zdrowia i wielu innych. Jak dobrze, gdy masz pod ręką dietetyka, który odpowie na wszystkie Twoje pytania, a także stworzy dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy. Bo nawet jeśli na początku możesz sądzić, że tworzenie własnego planu żywieniowego musi być dość łatwe, to najpóźniej przy pierwszej próbie zauważysz, że wcale tak nie jest.

Otrzymasz swój osobisty plan żywieniowy

Plan żywieniowy musi odpowiadać danej osobie, jej wyobrażeniom i potrzebom, a także jej narzekaniom, musi dostarczać wszystkich składników odżywczych i witalnych, musi wypełniać i smakować. Potrawy muszą być również możliwe do przygotowania w czasie dostępnym dla zainteresowanej osoby, opisano na stronie https://light-life.pl/. Dlatego nie spodobałoby się Tobie jako zarządcy rodziny, gdybyś jako zarządca rodziny otrzymywał od dietetyka wyszukane przepisy i nie miał na nie czasu ani nerwów – bez względu na to, jak zdrowe mogą być potrawy.

Należy również wziąć pod uwagę możliwości finansowe. Zakładając, że masz niewielki budżet na artykuły spożywcze, przepisy przyrządzone ze specjalnych składników na niewiele się zdadzą, jeśli są tak drogie, że po tygodniu kończą ci się pieniądze. Oczywiście nie czulibyście też, że bylibyście traktowani szczególnie poważnie.

Sprawa się komplikuje, gdy trzeba sporządzić plan żywieniowy na wypadek nietolerancji, alergii lub chorób jelit – ewentualnie w połączeniu z osobistymi życzeniami dotyczącymi rodzaju diety (low carb, wegańska, wysokowęglowodanowa, FODMAP lub cokolwiek innego). Wysokiej jakości porady żywieniowe będą zatem wielką pomocą i ulgą na drodze do optymalnej diety.

Jak rozpoznać i znaleźć wysokiej jakości porady żywieniowe
Gdy tylko zaczniesz myśleć o udaniu się do dietetyka (http://lightlife.pl/), pojawiają się kolejne pytania:

Jak i gdzie znaleźć odpowiednią poradę żywieniową?
Czy towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych płacą za porady żywieniowe?
Ile kosztuje porada żywieniowa?
Jak najlepiej przebiegać poradnictwo żywieniowe?
Na co należy zwrócić uwagę, jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości porady żywieniowe? Jakie kryteria powinien spełniać dietetyk? Co należy wyjaśnić/zapytać przed telefonicznym lub mailowym umówieniem się na wizytę, aby zidentyfikować naprawdę dobrego dietetyka?
1. Gdzie znaleźć odpowiedniego dietetyka?
Możesz oczywiście zapytać swojego lekarza, jakich dietetyków poleca. Możesz także przeprowadzić wyszukiwanie w Internecie. Często jednak wydaje się, że szukanie igły w stogu siana. Znajdziesz znacznie więcej ofert na szkolenie, aby zostać dietetykiem niż dietetycy, którzy mogliby ci doradzić.

Jeśli szukasz kompleksowego dietetyka, wkrótce znajdziesz na naszej stronie internetowej wyszukiwarkę dietetyków, dzięki której możesz wyszukać i znaleźć odpowiedniego dietetyka w swojej okolicy. Jeśli potrzebujesz już dietetyka, zapoznaj się z pomysłami różnych dietetyków poniżej. Więcej dietetyków znajdziesz tutaj. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu mailowego z Akademią Medycyny Naturalnej , gdzie kształceni są holistyczni dietetycy. Otrzymasz wtedy odpowiednie dane kontaktowe.

2. Czy firmy ubezpieczeniowe pokrywają koszty porad żywieniowych?
Jeśli cierpisz na chorobę, która jest oficjalnie uważana za związaną z dietą (osteoporoza, alergie, cukrzyca, nowotwory, otyłość, wysoki poziom cholesterolu itp.), masz prawo do porady żywieniowej od towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych – oczywiście tylko jeśli lekarz prowadzący również posiada taką Opinię i przepisaną poradę żywieniową. Otrzymasz wtedy tak zwane zaświadczenie lekarskie o konieczności. Zgłaszasz to z wyprzedzeniem do kasy chorych i czekasz na ich powiadomienie, w którym mówi, czy zwróci koszty, a jeśli tak, to w jakiej ich wysokości.

W takim przypadku należy skonsultować się z dietetykami, którzy są uznani przez odpowiednie towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych, co zwykle oznacza, że ​​doradzają oni zgodnie z wytycznymi Niemieckiego Towarzystwa Żywienia (DGE), co znacznie ograniczyłoby wybór.

Jeśli jesteś ubezpieczony prywatnie, możesz uzgodnić ze swoim zakładem ubezpieczeń zdrowotnych, czy możesz również skonsultować się z dietetykiem, który – podobnie jak konsultant DGE – nie jest tak ograniczony w swoich poradach.

Jeśli chcesz korzystać z porad żywieniowych w celach czysto profilaktycznych, wiele towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych wspiera to do pewnego stopnia (dotacje), ale należy to omówić bezpośrednio z zakładem ubezpieczeń zdrowotnych. Ponieważ lekarz nie będzie tu zbytnio pomocny, ponieważ nie może nic przepisać, jeśli choroba jest nieobecna.

Z drugiej strony osoby płacące na własny rachunek mają swobodę wyboru i dlatego mogą wybrać poradę żywieniową, która w pełni spełnia ich kryteria.

W międzyczasie lekarze mają również możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji z zakresu medycyny żywieniowej w ramach bardzo krótkiego zaawansowanego kursu szkoleniowego. Jeśli tak jest w przypadku Twojego lekarza, nie musi on kierować Cię po poradę żywieniową, ale może sam Ci doradzić.

ANZ
EIGE
Koniec letniej wyprzedaży
3. Ile kosztuje konsultacja żywieniowa?
Koszty porad żywieniowych zależą z jednej strony od doradcy i jego usług/ofert, ale także od miejsca, w którym porada ma miejsce. Na przykład porady żywieniowe są droższe w Stuttgarcie czy Monachium niż na obszarach wiejskich w północnych lub wschodnich Niemczech.

Często można również wykupić pakiet konsultingowy, który obejmuje różne usługi i kilka godzin konsultacji. Im więcej godzin zarezerwujesz, tym tańsza będzie lekcja indywidualna. Ogólnie rzecz biorąc, stawka godzinowa będzie wynosić od 50 do 80 euro (w Szwajcarii od 60 do 100 CHF).

4. Jak najlepiej przebiegać poradnictwo żywieniowe?
Przebieg konsultacji żywieniowej zależy z jednej strony od doradcy, az drugiej oczywiście od Ciebie, klienta (od Twojego czasu, Twoich życzeń, Twoich celów). W zależności od przeszkolenia konsultanta, będzie on w różny sposób opracowywał i opracowywał swoje porady żywieniowe.

Na przykład, jeśli odwiedzasz lekarza lub lekarza medycyny alternatywnej, który ukończył szkolenie, aby zostać dietetykiem, włączy on porady żywieniowe do swojego planu terapii. Tutaj jednak porady żywieniowe nierzadko ograniczają się do jednej lub drugiej wskazówki przekazywanej werbalnie. Oczywiście są tu również terapeuci, którzy oferują kompleksowe porady, ale należy o to zapytać z wyprzedzeniem, ponieważ nie zawsze tak jest.

Wysokiej jakości porady żywieniowe mogą być zgodne z następującym schematem (lub podobnym):

Kontakt: Kontaktujesz się z dietetykiem, zwykle telefonicznie lub mailowo. Szczególnie uprzejmi są dietetycy, którzy w swoim pierwszym e-mailu dają poczucie bycia mile widzianym i wyjaśniają dokładnie, jak postępować. Możliwe jest również skontaktowanie się z zainteresowanymi stronami, jeśli sobie tego życzą.

Z drugiej strony czujesz się mniej zmotywowany przez dietetyka, który pisze tylko: „Pobieram 80 euro za godzinę konsultacji. Jeśli sobie z tym poradzisz, proszę o kontakt”. E-maile zwrotne, takie jak: „W celu dokładniejszego ustalenia treści konsultacji i terminu proszę oddzwoń pod numer” są podobnie zniechęcające.

Zapoznanie się: wysokiej jakości porady żywieniowe zawsze zaczynają się od bezpłatnego poznania się – przez telefon, osobiście lub przez Skype. W tej rozmowie klient może wyjaśnić, dlaczego potrzebuje porady żywieniowej, jakie są jego problemy i co ma nadzieję osiągnąć dzięki poradom żywieniowym.

Kwestionariusz: Po rozmowie wstępnej klient może zdecydować, czy rzeczywiście chciałby otrzymać poradę. Jeśli tak, otrzyma wcześniej kwestionariusz do wypełnienia. W ankiecie wprowadzane są dane osobowe, ale także istniejące choroby i dolegliwości oraz dotychczasowe nawyki żywieniowe. Następnie klient przesyła wypełniony kwestionariusz (e-mailem lub pocztą) do swojego doradcy i umawia się na pierwszą konsultację.

Pierwsza konsultacja: Za pomocą informacji z ankiety i rozmowy wstępnej dietetyk może ułożyć odpowiednie zalecenia dla klienta, aby zoptymalizować jego dietę i styl życia. Zalecenia te zostały szczegółowo omówione podczas pierwszej konsultacji.

Oczywiście dietetyk i klient poznają się lepiej już w pierwszej rozmowie. Dietetyk poznaje więcej szczegółów na temat klienta, jego historii zdrowia oraz aktualnej sytuacji. Jeśli wymagany jest szczegółowy plan żywieniowy, klient otrzymuje go (i oczywiście zalecenia) w formie papierowej i/lub cyfrowej – tak jak chce.

Dalsze spotkania (spotkania uzupełniające): W przypadku kolejnych spotkań przeprowadzana jest kontrola w celu ustalenia, w jakim stopniu osiągnięto cele cząstkowe. Dietę można dalej optymalizować krok po kroku. Na pytania klienta odpowiadamy kompleksowo. Oczywiście dietetyk jest zawsze dostępny dla swojego klienta z radą i działaniem pomiędzy wizytami – czy to telefonicznie, mailowo czy przez Skype, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

5. Jak rozpoznać wysokiej jakości porady żywieniowe?
Dietetycy, którzy doradzają zgodnie z wytycznymi DGE, często reklamują swoje uznane przez państwo szkolenia i certyfikaty od odpowiednich stowarzyszeń, m.in. B. VDD (Stowarzyszenie Niemieckich Dieterów) lub VFED (Stowarzyszenie ds. Żywienia i Dietetyki). Chcesz się wyróżniać na tle innych dietetyków, ponieważ tytuł zawodowy „dietetyk” nie jest chroniony, co oznacza, że ​​w zasadzie każdy, kto ma na to ochotę, może nazwać siebie dietetykiem.

W związku z tym istnieje obecnie nie tylko kilku dietetyków, ale także niezliczona liczba szkół dietetyków. Dlatego osobom, które chcą udzielić porady, bardzo trudno jest znaleźć kompetentnego dietetyka. Bo skąd ma wiedzieć, która szkoła faktycznie kształci dobrych dietetyków, a która nie?

Szkolenie Twojego dietetyka
Szkolenia dla dietetyków dostępne są niemal w każdej wersji. Od kursu weekendowego do pełnego kursu, wszystko jest reprezentowane. Kwestia rodzaju treningu i ośrodka treningowego może zatem z góry wyjaśnić intensywność i wiedzę fachową, z jaką będą prowadzone porady żywieniowe.

Lekarze, którzy zajmują się czysto ortodoksyjną medycyną, zazwyczaj zwracają się do dietetyków, którzy doradzają zgodnie z wytycznymi DGE i są albo przeszkolonymi dietetykami, albo ukończyli studia z nauk o żywieniu. W zdecydowanej większości przypadków nie należy jednak oczekiwać żadnych specjalnych funkcji.

Ci dietetycy są przeszkoleni w zakresie specjalnych diet dla osób ze specjalnymi chorobami i ściśle przestrzegają tego, czego się nauczyli. Jest to również zalecane w takich przypadkach, np. B. w diecie niskomiedziowej u pacjentów z chorobą Wilsona, w dietach o zdefiniowanej zawartości aminokwasów u z. B. Chorzy na PKU lub dieta bezgalaktozowa dla pacjentów z galaktozemią. Diety dotyczą również budowania diety po poważnych operacjach lub sztucznym karmieniu.

Ale jeśli chcesz zoptymalizować swoją dietę pod kątem nieostrych, tj. przewlekłych dolegliwości, jeśli chcesz podjąć działania zapobiegawcze lub chcesz wiedzieć, jak najlepiej jeść w szczególnych sytuacjach życiowych (jeśli masz nadwagę, w czasie ciąży, Karmienie piersią, dzieciństwo, starość, stres, poprawa wydajności itp.) będą tutaj rozczarowani. Bo wtedy w zasadzie przekazywana jest wiadomość, że zwykła dieta w rzeczywistości nie jest aż tak problematyczna i że możesz jeść i pić wszystko, jeśli weźmiesz pod uwagę stary dobry cytat „Dawka czyni truciznę”. Podstawowy tenor to: mniej tłuszczu, mniej słodyczy, mniej soli, mniej alkoholu i trochę mniej ogólnie. Suplementy diety nie są zalecane, ponieważ w krajach uprzemysłowionych nie byłoby niedoborów witamin – o czym już tutaj mówiliśmy: Niedobór witamin dotyka wielu ludzi

Nie jest szczególnie zaskakujące, że tego rodzaju porady żywieniowe nie prowadzą w rezultacie do spektakularnego sukcesu. W najlepszym razie są odpowiednie dla osób, które prawie wszystko robią źle w zakresie żywienia, czyli są na samym początku zmiany diety i tak naprawdę nie chcą wiele zmieniać.

Prawdziwy sukces chce osiągnąć dietetyk, który z kolei przeszedł prawie 2-letni państwowy kurs na odległość w Akademii Przyrodoleczniczej AkN . Wyjaśnia klientowi kompleksowo – nawet jeśli klientowi nie spodoba się to, co od razu usłyszy o swojej poprzedniej diecie – i wprowadza go w dietę, która doda mu niezrównanej witalności i energii życiowej.

ANZ
EIGE
magazyn foodscout wegański
Dobry dietetyk ma też wystarczające umiejętności i umiejętność motywowania do zarażania klienta swoim entuzjazmem dla takiej formy żywienia.

Motywacja Twojego dietetyka
Zapytaj swojego dietetyka, dlaczego został dietetykiem lub przeczytaj o tym na jego stronie internetowej. Zwłaszcza wśród dietetyków holistycznych znajdziesz dużą liczbę doradców, którzy przez lata cierpieli z powodu przewlekłej choroby, zagadkowych dolegliwości, nietolerancji pokarmowej i/lub otyłości i desperacko szukali pomocy, ale nie mogli jej znaleźć ani od lekarza, ani od lekarza. konwencjonalni dietetycy.

Dopiero gdy zaczęli dbać o własne zdrowie i samodzielnie się kształcili, poczuli się lepiej, jeśli nie nagle znakomicie. Opierając się na tym przekonaniu, postanowili następnie studiować w Akademii Medycyny Naturalnej AkN , aby móc wspierać inne osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji i pomóc im zoptymalizować dietę. A kto mógłby doradzić Ci lepiej niż ktoś, kto wie z własnego doświadczenia, jak korzystna może być właściwa dieta i jak ważne jest, aby podczas zmiany diety mieć przy sobie empatycznego doradcę?

Własna dieta Twojego dietetyka
Dietetyk jest oczywiście wiarygodny tylko wtedy, gdy odżywia się zdrowo i żyje tym, co przekazuje podczas konsultacji. Dlatego zapytaj swojego dietetyka o jego własną dietę lub o rodzaje diet, których sam już wypróbował.

Oczywiście każdy konsultant powie, że doradzi Ci całkowicie indywidualnie i że JEGO dieta niekoniecznie będzie dla Ciebie najlepsza – co oczywiście jest słuszne. Jeśli jednak konsultant sam z. Na przykład, jeśli jesz normalnie („Mięso i mleko są ważnymi źródłami składników odżywczych”), możesz założyć, że jeśli chcesz być weganinem lub wegetarianinem, będzie miał problemy ze stworzeniem dla Ciebie zróżnicowanej diety. W tym przypadku po prostu brakuje mu doświadczenia i codziennej praktyki.

Jeśli Twój doradca nigdy nie próbował diety bezglutenowej, może odradzać dietę bezglutenową tylko dlatego, że się o tym dowiedział lub przeczytał. Bo uważa, że ​​ta dieta jest odpowiednia tylko dla osób, u których zdiagnozowano celiakię – nawet jeśli mówisz, że ten rodzaj diety był dla Ciebie w przeszłości bardzo dobry, mimo że nie masz celiakii.

Być może w przyszłości chciałbyś nadal jeść więcej surowych warzyw. Wtedy nie jesteś w dobrych rękach z dietetykiem, który na przykład preferuje żywienie ajurwedyjskie, ponieważ uzna, że ​​surowe jedzenie jest zbyt trudne do strawienia.

To były tylko trzy przykłady. Ale widać z tego, jak ważne jest również przyjrzenie się diecie przyszłego dietetyka, aby móc podjąć decyzję za lub przeciw niemu. Wielu dietetyków prezentuje przepisy na swojej stronie internetowej. Spójrz tam! Jeśli podobają Ci się przepisy, wiele wskazuje na to, że będziesz się dobrze bawić i odnosić sukcesy z dietą zalecaną przez tego dietetyka.

Dietetyk w Niemczech i Szwajcarii
Poniżej przedstawiamy różnych dietetyków z Niemiec i Szwajcarii:

W okolicach Augsburga – Andrea Lichtenstern
W okolicy Augsburga do Państwa dyspozycji jest dietetyk Andrea Lichtenstern. Dyplomowana przez państwo wychowawczyni i gospodyni doświadczyła, jak zmiana diety może zaradzić wypryskowi skóry jej dwojga dzieci. W wyniku tego imponującego doświadczenia ukończyła studia jako dietetyk w Akademii Medycyny Naturalnej AkN i obecnie pracuje we własnej praktyce dietetycznej w Aindling koło Augsburga.

Skupia się na utracie wagi, zmianie diety na dietę nadmiernie alkaliczną, a także doradzaniu w zakresie holistycznych środków, takich jak oczyszczanie jelit i detoksykacja . Andrea Lichtenstern przywiązuje dużą wagę do holistycznego spojrzenia:

Wysokiej jakości porady żywieniowe zawsze dotyczą całej osoby. Jak we wszystkich procedurach naturopatycznych, uwaga skupia się nie tylko na objawach, ale także na przyczynie. Ciało, dusza i duch są jednością i nie mogą być od siebie oddzielone.”
Jednym z jej najpiękniejszych doświadczeń są zawsze informacje zwrotne od klientów, którzy próbowali tak wielu rzeczy, ale byli w stanie osiągnąć swój cel tylko dzięki zmianie diety. „Najpiękniejsze są komunikaty typu:” szło mi lepiej niż od dłuższego czasu, dlaczego nie przyszedłem do Ciebie wcześniej?” „To bardzo miłe uczucie, ogromnie potwierdza moją pracę i pokazuje mi, że to jest słuszne jeden jest daleko!”

Jeśli chcesz skontaktować się z Andreą Lichtenstern, jej stronę domową znajdziesz tutaj: